Jesteś tutaj:Strona główna>Kompendium przedsiębiorcy>Przede wszystkim biznes plan

Przede wszystkim biznes plan

Podstawowym elementem biznes planu jest przedstawienie założeń, które dotyczą przyszłej działalności firmy. Aby uniknąć niedomówień i trudności, należy szczegółowo i drobiazgowo go przygotować. Podczas tworzenia projektu warto dogłębnie przemyśleć co oraz jakimi środkami chce się osiągnąć.


Biznes plan jest bardzo ważnym narzędziem w momencie pozyskiwania inwestorów do swojego pomysłu. Przyszli partnerzy właśnie z tego dokumentu będą korzystać, aby dowiedzieć się, co przedsiębiorca będzie chciał zrobić z ich kapitałem.


W biznes planie należy unikać przypadkowości, która jest również bardzo niewskazana w trakcie początkowych działań biznesowych.  Nie należy zatem lekceważyć znaczenia biznes planu. Oprócz swoich podstawowych funkcji, jest on  również doskonałym narzędziem planowania oraz usprawniania działań firmy.


W takcie tworzenia planu przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:


• co chcemy osiągnąć i w jaki sposób?
• jaki produkt mamy do zaoferowania, co go wyróżnia rynku?
• na jaki rynek chcemy wejść i kim będą nasi klienci?
• kim są nasi konkurenci?
• jakie są szanse oraz jakie zagrożenia dla projektu?
• jakie są możliwości rozwoju naszego produktu?
• jakie możemy zdobyć potencjalne źródła finansowania?


Ponadto, należy przygotować szczegółowy harmonogram działań oraz określić, jakie środki będą nam potrzebne do zrealizowania projektu. Odpowiedź powinna być dokładnie przemyślana i oczywiście realna.


Nie istnieje precyzyjny model, jak biznes plan powinien wyglądać. Każde przedsięwzięcie różni się od siebie i nie ma jednego, określonego wzoru. Jest jednak kilka standardowych punktów, które każdy biznes plan powinien posiadać.

Jedna  z najważniejszych zasad – nie wolno podawać nieprawdziwych danych oraz fałszować rzeczywistości. Podziała to tylko na niekorzyść przedsięwzięcia. Instytucje finansowe dokładnie analizują takie dokumenty, więc obiecywanie wielkich zysków z biznesie raczej nie pomoże nam w zdobyciu inwestorów. Odwrotnie – dokładność i rzetelność z pewnością nam w tym pomogą.

Budowa dobrego biznesplanu powinna odbyć się w następujących punktach:

1.    Streszczenie. Krótki opis przedsięwzięcia
2.    Charakterystyka przedsiębiorstwa
3.    Charakterystyka produktu
4.    Zasoby ludzkie
5.    Rynek i konkurencja
6.    Strategia marketingowa i sprzedażowa
7.    Harmonogram działań
8.    Analiza finansowa
9.    Załączniki

Każdy z poszczególnych punków zostanie omówiony w kolejnych dniach.
Zachęcamy do czytania!

Jesteśmy na Facebooku! IGRP