Promesa zatrudnienia. Czym jest? Kiedy można podpisać promesę zatrudnienia?
Promesa zatrudnienia. Jest to przedwstępna umowa stanowiąca zabezpieczenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Kiedy można podpisać promesę zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia. Co to jest?
Czym jest promesa zatrudnienia? To inaczej umowa przedwstępna. Jest to umowa cywilnoprawna, która stanowi zabezpieczenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Ten drugi zapewnia w promesie zatrudnienia, że zatrudni pracownika. Z kolei pracownik zobowiązuje się do tego, że podejmie się pracy. W niektórych przypadkach, aby możliwe było dłuższe przebywanie w danym kraju, niezbędne jest posiadanie zapewnienia, że podejmiemy się pracy. Między innymi w takim celu podpisuje się promesę zatrudnienia.

 Promesa zatrudnienia. Co zapewnia sobie pracodawca?
Dla pracodawcy promesa zatrudnienia jest ważnym dokumentem jeśli chodzi o podpisanie umowy z nowym pracownikiem, gdy ten nie może jeszcze rozpocząć pracy ze względu na zobowiązania wobec byłego pracodawcy. Nowy pracodawca chce mieć jednak pewność, że pozyska wykwalifikowanego pracownika i z tego powodu podpisuje z nim promesę zatrudnienia.

 Promesa zatrudnienia. Co zapewnia sobie pracownik?
Promesa zatrudnienia jest też ważnym dokumentem dla pracownika. Gdy ten znajdzie lepszą pracę i musi rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą, to nie może od razu rozpocząć nowej pracy, gdyż musi minąć okres wypowiedzenia. Podpisując promesę zatrudnienia, pracownik ma pewność, że zostanie zatrudniony po okresie wypowiedzenia w nowym miejscu pracy.

 Promesa zatrudnienia. Kiedy można ją podpisać?
Promesa zatrudnienia podpisywana jest często przez osoby, które starają się o pobyt za granicami kraju. Podpisuje się ją także wtedy, gdy pracownik ma zobowiązania wobec poprzedniego pracodawcy, czyli trwa okres jego wypowiedzenia. Wtedy podpisanie umowy zobowiązuje obie strony umowy do podpisania umowy o pracę, gdy będzie to już możliwe zgodnie z przepisami prawa.

 Promesa zatrudnienia. Co grozi za jej zerwanie?
Jeżeli jedna ze stron zerwie warunki umowy, to druga strona może domagać się wypłaty odszkodowania. Jego wysokość lub rodzaj powinien być zawarty w umowie promesy zatrudnienia.

 Promesa zatrudnienia. Co powinna zawierać?
Promesa zatrudnienia – jej szczegóły zawarte są w przepisach prawa cywilnego.
Co powinna zawierać promesa zatrudnienia?

  • dane obu stron umowy,
  • miejsce wykonywania obowiązków,
  • wysokość wynagrodzenia,
  • wymiar pracy,
  • termin zawarcia umowy,
  • wysokość odszkodowania w przypadku złamania warunków umowy.

Źródło: http://money.pl

fb icon