Absolutny rekord. Takiego zapotrzebowania na prąd w Polsce jeszcze nie było

W poniedziałek rano 18 stycznia, Polskie Sieci Elektroenergetyczna zanotowały rekordowe zapotrzebowanie na prąd w Polsce. Wyniosło ono 27 380 MW. Jeszcze nigdy w historii nie było tak wysokie. Poprzedni rekord wynosił 26 817 MW i został odnotowany 10 grudnia 2020 roku.

Zapotrzebowanie na prąd rośnie przez niskie temperatury

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że rekordowe zapotrzebowanie zostało odnotowane o godzinie 10:45. Powód? Oczywiście bardzo niskie temperatury w kraju, które spowodowały, że wielu Polaków w porannym szczycie zużywało zdecydowanie więcej energii niż zwykle. Na przykład dogrzewając się elektrycznymi grzejnikami. Nie tylko zresztą w domach, ale również w zakładach pracy.

“Bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się przez znaczną część dnia, przekraczając poziom 27 000 MW w niemal całym okresie szczytu porannego” – czytamy w komunikacie PSE.

W szczytowym momencie na pełnych obrotach działały również instalacje fotowoltaiczne (ok. 700 MW) oraz farmy wiatrowe (300-450 MW). Energia wytworzona w ten sposób jest znacznie bardziej “zielona” niż te z tradycyjnych elektrowni.
PSE zapewniają, że problemu z dostępnością energii nie odnotowano, a system działał stabilnie. Dla porównania, w letnim szczycie zapotrzebowania rekordy sięgają ok. 24 tys. MW.

Artykuł pochodzi ze strony businessinsider.com.pl/

Zapraszamy osoby zainteresowane “zieloną” energią, czyli instalacjami fotowoltaicznymi do kontaktu. Zarekomendujemy Państwu naszych Członków zajmujących się profesjonalnym pośrednictwem w doradztwie i sprzedaży fotowoltaiki dla firm i gospodarstw prywatnych.

fb icon