Rząd przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń w maju dotyczący handlu, gastronomii, branży fitness, kultury oraz imprez rodzinnych.

Rząd przedstawił w środę 28 kwietnia wstępny harmonogram luzowania obostrzeń w maju. To, czy zostaną one zdjęte, zależy od sytuacji epidemicznej i sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

  • W najbliższym miesiącu otwarte będą m.in. galerie handlowe, siłownie, restauracje, a uczniowie wrócą do szkół.
  • W komunikacie na stronach rządowych przekazano, że przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu
  • Rząd zastrzega, że może się on zmieniać w zależności od tego, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w kraju

Poniżej przedstawiamy cały harmonogram zmian w maju. Największe luzowanie obostrzeń czeka nas po 15 maja. Wracają m.in. otwarte centra handlowe, restauracje i siłownie. Jednak wciąż w reżimie sanitarnym oraz z limitami i innymi ograniczeniami.

Od 1 maja:

– Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne
– Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, limit maks. 50 osób.
– Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, maks. 50 proc. obłożenia obiektu

Od 4 maja:

– Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych.
– Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea – limit jedna osoba na 15 m kw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
– Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe – limit jedna osoba na 15 m kw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
– Kult religijny – nabożeństwa z limitem jedna osoba na 15 m kw. w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
– Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas I-III szkoły podstawowej, ścisły reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal podczas przerw i dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja:

– Hotele otwarte dla gości – maks. 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje i strefa welness & spa.

Od 15 maja:

– Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych.
– Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik.
– Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu, maks. 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
– Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii – limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
– Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas IV-VIII szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas I-IV szkół średnich. Ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
– Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, maks. 25 proc. publiczności

Od 29 maja:

– Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje – maks. obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.
– Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii – limit do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
– Kultura – otwarte kina i teatry, maks. obłożenie 50 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
– Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach – obiekty dostępne dla wszystkich, maks. obłożenie do 50 proc. (z widownią)
– Sport – uprawianie sportu w siłowniach, w klubach fitness, solaria, limit jedna osoba na 15 m kw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
– Edukacja – szkoły podstawowe i średnie – nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny, wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

fb icon