22 września 2022 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku odbyło się Płockie Forum Gospodarcze. Była to kontynuacja inicjatywy z 2019 roku – ówczesnego Płockiego Forum Biznesu. Przez dwa lata obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, organizacja wydarzenia nie była możliwa. Tegoroczne Forum zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza i Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

Uroczyste otwarcie Płockiego Forum Gospodarczego odbyło się w Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku o godzinie 10.00. Głos zabrała Magdalena Matyszewska – p.o. Dyrektor Biura Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, która przedstawiła założenia Forum oraz podziękowała Partnerom Wydarzenia, po czym poprosiła o zabranie głosu Renatę Dąbrowską-Pasterkiewicz Prezesa Izby Gospodarczej Regionu Płockiego. Prezes przywitała przybyłych Gości i uczestników, zaprosiła do udziału we wszystkich przygotowanych Strefach – Wystawienniczej, Eksperta i Merytorycznej. Następnie Prezes poprosiła o zajęcie miejsc na scenie poszczególnych Gości. Rozpoczął się panel dyskusyjny pn. Gospodarka jutra zaczyna się dziś. Moderatorem panelu były Renata Dąbrowska-Pasterkiewicz – Prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego oraz Magdalena Matyszewska p.o. Dyrektor Biura Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, zaś w dyskusji wzięli udział: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Powiatu Płockiego, Artur Zieliński – Zastępca Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju i Inwestycji, dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński, ekspert w obszarze członka zarządu ds. operacyjnych PKN ORLEN S.A., Profesor Witold Modzelewski,  Renata Pomorska-Grzechnik Dyrektor Centrum Obsługi

Przedsiębiorców w Warszawie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Renata Walczak Rektor Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku, Lech Księżakowski Wiceprezes Regionu Płockiego. Podczas dyskusji podjęto takie tematy dotyczące głównie przemysłu 4.0. Rozmawiano o polityce wspierającej inwestycje w nowoczesne technologie takie jak rozwiązanie 3W – woda-wodór-węgiel, energii odnawialnej czy biogazowniach rolniczych. Podkreślano, jak ważna i niezbędna jest przy tym współpraca zarówno naukowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli sektora publicznego. Samorządowcy odnosili się do podejmowanych działań samorządów głównie w zakresie rozbudowy infrastruktury transportowej, która w znaczący sposób przyczynia się do wzrostu zainteresowania terenami przez nowych inwestorów. Zaznaczano również obecność na dzisiejszym Forum przedstawicieli instytucji około biznesowych, które oferują wsparcie przedsiębiorstwom m.in. w zakresie inwestycyjnym na preferencyjnych warunkach.

Po panelu otwierającym, Prezes Renta Dąbrowska-Pasterkiewicz podziękowała za udział w dyskusji i zaprosiła wszystkich do udziału w bogatym programie Płockiego Forum Gospodarczego.

Tegoroczne Płockie Forum Gospodarcze zostało podzielone na 3 Strefy: Wystawienniczą, Eksperta i Merytoryczną.

a

aaaaaaW Strefie Wystawienniczej firmy zaprezentowały swoją markę – produkty, usługi. Z wieloma z wystawców można było usiąść, napić się kawy

czy herbaty w przygotowanych na ich wystawach miejscu. Niektóre z wystaw miały charakter pomieszczenia sklepowego lub biura. Ważnym elementem była obecność osób decyzyjnych na stanowiskach – właścicieli, prezesów czy dyrektorów była okazją do rozmowy, umówienia się na spotkanie, ale także nawiązania relacji biznesowych, zdobycia kontaktów. Wśród wystawców mieliśmy również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, czterech instytucji okołobiznesowych udzielających wsparcia dla przedsiębiorców oraz dziewiętnastu.

aaaaaaW Strefie Eksperta pracownicy instytucji okołobiznesowych z Płocka – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku, Urzędu Skarbowego w Płocku, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Płocku, Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Płocku i Urzędów Pracy – Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku, Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Płocku, OHP Mazowiecka Wojewódzka Komenda Młodzieżowe Biuro Pracy w Płocku oraz z Sierpca – Powiatowego Urzędu Pracy w Sierpcu służyli swoją wiedzą, poradami, a także udzielali wstępnych konsultacji.

 

 

 

a

a

Do dyspozycji uczestników Forum została oddana bogata Strefa Merytoryczna składająca się z czterech stref tematycznych: Przemysł 4.0, Odnawialne źródła energii, Podatki oraz Rozwój.

a

aaaaaaStrefa Przemysł 4.0 odbywała się na parterze w AULI Politechniki. Gospodarzem Strefy był Lech Księżakowski Wiceprezes Izby Gospodarczej Regionu

Płockiego. Partnerami Merytorycznymi byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Europa Systems Sp. z o.o., Platforma Przemysłu Przyszłości. Strefę Przemysł 4.0 otworzył swoim wystąpieniem dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk z Platformy Przemysłu Przyszłości, który wprowadził uczestników do przemysłu przyszłości. Przybliżone zostały takie zagadnienia jak: zmiany w kontekście definicji Przemysłu 4.0, Przemysł 4.0 vs Przemysł Przyszłości, podstawowe założenia Przemysłu 4.0. Kolejny Gość Tomasz Stawski z Europa Systems Sp. z o.o. przedstawił, jak wygląda prawdziwa „fabryka przyszłości”. Była również okazja, aby zapoznać się z najnowszymi trendami i technologią z obszaru digitalizacji, robotyzacji i automatyzacji produkcji, a także, na przykładzie sukcesu m.in.: Greiner Packaging przedstawione zostały wyzwania i korzyści z wdrożenia Przemysłu 4.0. Następnie o transformacji w kierunku Przemysłu Przyszłości opowiedział Julian Malaka z  Platformy Przemysłu Przyszłości, który poruszył takie zagadnienia jak: – adaptacja przedsiębiorstwa do rynku przyszłości; – Od pomysłu biznesowego po technologię (przekrojowe ujęcie obszarów zmian), – charakterystyka narzędzi wspomagających transformację oferowanych przez FPPP, – Przykłady sukcesów wdrożeniowych (Fabryki Przyszłości). W ostatniej części Strefy Przemysł 4.0 odbył się panel dyskusyjny pn. „Jak przygotować firmę na przemysł przyszłości?”, w którym poruszone zostały takie tematy jak: -skąd czerpać wiedzę? rola instytucji, Integratora – dostępne narzędzia; – Pierwszy krok Zespół projektowy, kompetencje audyt, dobór technologii i dostawcy; – Finansowanie. Dotacje, programy, ulgi; – Szanse i ryzyka transformacji; – Raportowanie ESG – co należy wdrożyć. W debacie wzięli udział – dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk – Platforma Przemysłu Przyszłości, Paweł Nowak  – Platforma Przemysłu Przyszłości, Wojciech Miedziński, Dr.B.A.  – ARP Leasing, Grupa ARP, Tomasz Stawski – Europa Systems, Łukasz Mojzykiewicz – Europa Systems, Marcin Terebelski – BGK, Bartosz Silczak, menedżer ds. strategii ryzyka ESG –  BGK.

a

aaaaaaStrefa Odnawialne Źródła Energii odbywała się na pierwszym piętrze w sali 59 AUDYTORIUM. Gospodarzem Strefy była Renata Dąbrowska- Pasterkiewicz Prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego. Partnerami Merytorycznymi byli: INNOTECH Sp. z o.o., POLAND GREEN ENERGY S.A.

Strefa została otwarta przez Pawła Grabowskiego Prezesa Stage On, który opowiedział o magazynowaniu energii czyli jednym z najważniejszych wyzwań transformacji energetycznej. Od 2021 roku Bank Gospodarstwa Krajowego rozwija inicjatywę 3W, która buduje zrównoważoną przyszłość w oparciu o trzy kluczowe zasoby – wodę, wodór i węgiel. 3W to odpowiedź na wyzwania cywilizacyjne w obszarze społeczno-gospodarczym – dbałość o ochronę klimatu iśrodowiska, a zarazem wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, również w obliczu nowej sytuacji geopolitycznej. Technologie z obszaru 3W są wielką naukowo-biznesową szansą dla Polski. O wyzwaniach przyszłości, które nieustannie się mnożą opowiedział Adam Żelezik Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego. Strefa zakończyła się panelem dyskusyjnym, którą poprowadziła Renata Dąbrowska – Pasterkiewicz Prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego z przedstawicielami firm INNOTECH Sp. z o.o. oraz Poland Green Energy S.A., gdzie podjęto m.in. takie tematy dotyczące cen energii elektrycznej, które dynamicznie wzrastają, rozwiązań zmierzających do skutecznego zoptymalizowania kosztów związanych z zasilaniem urządzeń i maszyn.

a

aaaaaaStrefa Podatki odbywała się na pierwszym piętrze w sali 62. Gospodarzem Strefy była Ewa Przygoda Wiceprezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, Doradca podatkowy. Partnerami Merytorycznymi byli: Pomorski Doradztwo Podatkowe sp. z o.o., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku, Krajowa Izba Doradców Podatkowych.

Do pierwszego bloku tematycznego zaproszony został Profesor Witold Modzelewski. Z uwagi na trudny rok podatkowy, w którym przedsiębiorcy oraz inni pracodawcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za brak poboru albo zaniżony pobór podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne od pracowników i zleceniobiorców, a także w tym roku wprowadzono kilkukrotnie już zmienione zasady obliczania i poboru tych należności, Profesor Modzelewski podjął temat Szczególnej odpowiedzialności podatkowej i osobistej pracodawcy jako płatnika w 2022 r. z tytułu poboru podatków oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Celem wykładu było również przedstawienie sposobów ograniczania ryzyk z tego tytułu, które ciążą na przedsiębiorcach i innych pracodawcach. Następnie Pan Mecenas Michał Pomorski przedstawił Zagrożenia i możliwości prowadzenia biznesu w rzeczywistości Polskiego Ładu 3.0. W ramach wystąpienia omówione zostały – Zagrożenia

funkcjonowania w nieodpowiedniej strukturze biznesowej; – Zagrożenia związane z brakiem realizacji obowiązków wynikających z bieżących przepisów; – Możliwości związane z restrukturyzacją wewnętrzną biznesu; – Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Dzięki współpracy Izby Gospodarczej Regionu Płockiego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku Eksperci z ZUS, przybliżyli temat Zmian w składce zdrowotnej od 1 lipca 2022 r. dla osób prowadzących działalność gospodarczą/wspólników spółek. W trakcie prelekcji zostały poruszone takie kwestie jak: zmiana katalogu rodzajów działalności, których prowadzenie obliguje do opłacania odrębnej składki od każdej z tych działalności (art. 82 ust. 5); zmiany dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki za przedsiębiorców stosujących opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałtem.

a

Strefa Rozwój odbywała się na pierwszym piętrze w sali 60. Gospodarzem Strefy była Dorota Mejri, Partnerem

Merytorycznym: GROWTH ZONE szkolenia-coaching-consulting.

a

W Strefie Rozwoju zastanawiano się nam tym, jak można wspierać liderów i ich organizacje w rozwoju i osiąganiu najlepszych rezultatów.  Na początku mówiono o tym czego współczesny menedżer może się nauczyć od doświadczonego menedżera Toyoty. Isao Yoshino spędził w Toyocie 40 lat a obecnie chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Połączono się z Isao Yoshino (gościem z Japonii), z którym rozmawiała  Joanna Czerska. Następnie Sylwia Arletta Przygoda, autorka systemowego modelu rozwojowego HOPERS opowiedziała, w jaki sposób pogodzić sukces biznesowy z ekologią oraz przedstawiła Koncepcję Menedżera Regeneracyjnego RVC (ang. Regenerative Value Creation).  Następni goście Matthew E. Gladen i Michał Eryk Południok opowiedzieli, w jaki sposób continuous feedback może stać się dźwignią poprawy efektywności w organizacji, jak również w jaki sposób stosować continuous feedback, jakimi narzędziami się wesprzeć i jak mogą pomóc algorytmy sztucznej inteligencji. Na zakończenie Strefy Żaneta Kajs Trener FRIS poprowadziła krótki warsztat, dotyczący komunikacji i efektywności w zespole za pomocą FRIS®.

a

Ciekawa dyskusja między uczestnikami paneli oraz liczne pytania uczestników, świadczą o dużym zainteresowaniu tematami poruszanymi w trakcie Forum, co będzie punktem wyjściowym w kwestii organizacji merytorycznej kolejnej edycji Płockiego Forum Gospodarczego. Odbędzie się ona jesienią przyszłego roku.

a

Płockim Forum Gospodarczym zainteresowane było liczne grono firm. Wiele z nich wsparło tę inicjatywę, angażowało się w przygotowania i stało się Partnerami wydarzenia. Mecenasem Płockiego Forum Gospodarczego był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Partnerem Strategicznym  został PKN ORLEN S.A. Pozostałymi Partnerami byli: Gmina Miasto Płock, Cifal Płock, Starostwo Powiatu Płockiego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Poland Green Energy S.A., Hurtownia Materiałów Budowlanych PIK Sp. z o.o. Sp.k., Instytut Partnerstwa Gospodarczego i Nowych Technologii INNOTECH Sp. z o.o. Partnerami merytorycznymi byli: POMORSKI Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., Growth Zone – szkolenia-coaching,Consulting, Europa Systems Sp. z o.o., Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Patronat medialny został objęty przez: e-wyszogród.pl, HR Personel i Zarządzanie, Nowoczesny Przemysł, Plocman.pl, PetroNews.

Zobacz KATALOG PFG z kontaktem do uczestników Forum!

fb icon